Żywiec i Jezioro Żywieckie

Beskid Żywiecki jest od wielu lat bardzo lubianym przez turystów miejscem. Doskonałe warunki narciarskie w sezonie zimowym, liczne szlaki turystyczne. Niesamowite krajobrazy beskidzkiej przyrody pozwalają cieszyć się każdą spędzoną tu chwilą. Piękna i nieskazitelna przyroda pozwala rozkoszować się każdym rodzajem turystycznej aktywności.

Jezioro Żywieckie jest niewątpliwie jedną z atrakcji Żywca. Powstały w roku 1996 akwen jest zbiornikiem retencyjnym, mającym na celu regulację rzeki Soły. Wzniesiona tama góruje nad doliną na wysokość 38 metrów. Żywiecki zbiornik powstał po to by chronić Kotlinę Żywiecka przed powodziami, jednak obecnie pełni rolę ośrodka wczasowego dla wielu turystów którzy pragną wypocząć nad brzegiem wody w sercu polskich gór. Zbiornik ten w zależności od pory roku i spiętrzenia wody zmienia swoje oblicza. Przy normalnym poziomie wód powierzchnia zbiornika to około 10 km2, a średnia głębokość oscyluje w granicach 8 metrów. W najgłębszym miejscu Jezioro Żywieckie osiąga ponad 26 metrów. Wzdłuż ponad 33 kilometrowej linii brzegowej powstało wiele ośrodków turystycznych i przystani. Brzegi jeziora są doskonale zagospodarowane: baza noclegowa bogata infrastruktura przyciąga wielu miłośników wodnych sportów. Szczególnie ten akwen upodobali sobie żeglarze. Doskonałe warunki wietrzne Beskidu Żywieckiego sprawiają, że w sezonie cała tafla jeziora jest wypełniona żaglami. Nie brakuje tu także fanów innych sportów wodnych. W jednej z wielu wypożyczalni sprzętu można wynająć rower wodny, kajak lub łódkę i cieszyć się rekreacyjnym rejsem po Jeziorze Żywieckim. Każdy, kto chciałby w inny sposób zwiedzić jezioro, może skorzystać z rejsu statkiem. Zważywszy na wszystkie występujące tutaj atrakcje, nieocenione piękno krajobrazu i klimat, jakiego tej urokliwej miejscowości mogą pozazdrościć największe kurorty w Polsce, nie można się dziwić, że każdego roku zjeżdżają tutaj tysiące turystów.

Tutejsza baza noclegowa jest jednak na to gotowa i nie zaskoczą jej nawet najbardziej wymagający turyści. Na najwyższym poziomie bywa tutaj bowiem zarówno baza gastronomiczna, jak i noclegi. Żywiec dysponuje bowiem zarówno wysokiej klasy restauracjami, hotelami, pensjonatami, jak i bardziej ekonomicznymi prywatnymi apartamentami. Nie brakuje tutaj kawiarni i cukierni a latem, zachęcających ogródkami.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *