Zamek Książ i okolice Wałbrzycha

Wałbrzyska przyroda oraz zabytki ściągają co roku w ten rejon tysiące turystów. Wielu z nich bywa tu jedynie przejazdem, ale zwiększa się też ilość przyjezdnych, którzy zostają tu na dłużej. Rozwinęło się przez to lokalne zaplecze noclegowe Wałbrzycha [➛], a miasto zaczyna inwestować w kolejne remonty oraz atrakcje turystyczne. Ostatnie wydarzenia dotyczące jakoby odnalezienia Złotego Pociągu, także wpłynęły na popularność miasta wśród turystów. W okolicach Wałbrzycha przyroda i historia bardzo dobrze ze sobą współgrają.

Książański Park Krajobrazowy jest miejscem, które zostało stworzone by chronić dziedzictwo całego Pogórza Wałbrzyskiego. Znajdują się tu wąwozy, pagórki oraz dawne konstrukcje, jak Zamek Książ i towarzyszące mu ruiny Starego Książa oraz Zamek Cisy. Na terenie parku schronienie znalazło wiele gatunków roślin i zwierząt, w tym muflony, czy nietoperze. Jednym z wąwozów na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego jest Wąwóz Pełcznicy. Przez wielu uważany za jeden z najpiękniejszych wąwozów w całych Sudetach. Sięga on nawet głębokości 100 metrów. W okolicy znajdziemy także ścieżkę edukacyjną o nazwie Dolina Różaneczników. Oprócz pięknych różaneczników, jest tu także tablica informacyjna z których dowiemy się interesujących faktów na temat różnych gatunków roślin i zwierząt, które tu występują.

Trudno byłoby przejść te okolice nie zahaczając o jedną z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska – Zamek Książ. Jego historia sięga XIII wieku, ale największy wpływ na jego wygląd miał ród Hochbergów, który zarządzał nieruchomością przez ponad 400 lat. Później trafił on pod kontrolę władz III Rzeszy, która przebudowała cały zamek i rozbudowała jego podziemia. Powstało wtedy też wiele legend co do tego, co się w nich znajdowało (a może znajduje do dzisiaj). Niektórzy mówili o tajnych laboratoriach, inni o dokumentach, a niektórzy snuli historie o złocie oraz Bursztynowej Komnacie, która miała trafić tu po zrabowaniu jej przez Niemców. Dzisiaj zamek udostępnia swoje wnętrza zwiedzającym, można tu zobaczyć także mały fragment podziemi, które służyły niegdyś nazistom. Warto więc zostać w Wałbrzychu na dłużej, przynajmniej na kilka dni. Nie będzie problemem, by znaleźć tu dla siebie odpowiednie noclegi. Wałbrzych oferuje turystom miejsca zarówno w luksusowych hotelach, jak i prywatnych kwaterach oraz pokojach do wynajęcia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *