Skarb Stegny – XVII-wieczny kościół

Stegna to duża nadbałtycka wieś leżąca nad Zatoką Gdańską blisko Mierzei Wiślanej. Znajduje się w niej przystań dla rybaków, kąpielisko i plaża dla turystów. Stegna to też skrzyżowanie dwóch wojewódzkich dróg – 501 i 502. W miejscowości mieszka ponad dwa tysiące stałych mieszkańców, jednak w sezonie letnim przyjeżdżają tu setki wczasowiczów. Przebywając w Stegnie nie można narzekać na bazę noclegową. Jest różnorodna i umieszczona prawie w każdym miejscu wsi. Znajdują się tu pensjonaty o wysokim standardzie, ośrodki o niższych cenach oraz najtańsze pokoje umieszczone w domach mieszkańców. Każdy powinien znaleźć tu odpowiednią dla siebie ofertę pod względem wygody i ceny. Nocleg możecie, tak jak my, znaleźć i zarezerwować online za pośrednictwem portalu Meteor. 

Wieś ma bogatą historię. W średniowieczu mieściły się tutaj dwie osady. W czasie wojny trzynastoletniej omawiano tutaj warunki drugiego pokoju toruńskiego. Przez setki lat miejscowość zmieniła właściciela. Należała do Prus, Wolnego Miasta Gdańsk, Trzeciej Rzeszy. Ostatecznie od 1945 roku należy do Polski. W Stegnie znajduje się kilka zabytków architektury. Jednym z nich jest Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. 

Znajduje się on na ulicy Gdańskiej pod numerem jeden, zresztą z jego znalezieniem nie powinno być problemu nawet bez adresu. Świątynia pochodzi z drugiej połowy XVII wieku, należy do Kościoła Rzymskokatolickiego. Prawdziwym zabytkiem jest ponad 400-letni dzwon znajdujący się ciągle na kościelnej wieży. Ocalał on mimo pożaru. Codziennie o godzinie dwunastej wybija melodię. Na dzwonie wygrawerowano wezwanie modlitewne po łacinie „Da Pacem Domine, In Dieebus Nostris”, co po polsku oznacza „Panie, daj naszym czasom pokój”. Budynek kościoła ma konstrukcję szachulcową. Zbudowany został przez protestantów, czego ślady (balkony) bez trudu można odnaleźć w wnętrzu świątyni. W centrum ołtarza znajduje się obraz Najświętsze Serce Pana Jezusa, autorstwa Rafała Dębskiego. Tuż za nim ukryta jest kopia obrazu Caravaggia – Złożenia do grobu. Do sufitu przyczepione jest pomalowane płótno. Pod sufitem przymocowany jest model statku. Na lewo od ołtarza znajduje się osobna ambona, ozdobiona płaskorzeźbami. Zewnętrzną elewację kościoła stanowi surowa cegła. Wokół rośnie kilka drzew, bezpośrednio obok biegnie ulica.

Kościół to bez wątpienia jeden z najcenniejszych obiektów tej miejscowości. Będąc tutaj koniecznie trzeba do niego zajrzeć, by móc zachwycić się jego niepowtarzalnym pięknem. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *