Kołobrzeg – jak się kształtował?

Miasto jakim jest Kołobrzeg nie zadziwia swoimi rozmiarami. Jednak jest to oczywista cecha typowego kurortu. Chodzi tutaj o to, aby wszędzie było blisko bo jeżeli wszystko jest  skumulowane to łatwiej jest zachować turystyczną atmosferę i charakter miasta. Kołobrzeska sieć wypoczynkowa jest zaplanowana w taki sposób, aby zapewnić kwaterę każdej osobie, która w porę sobie coś zarezerwuje (np. tutaj ). Czy mamy szansę na nocleg w Kołobrzegu bez uprzedniej rezerwacji? Oczywiście, że jest to możliwe, ale będzie to trudne i czasochłonne, więc chyba lepiej poświęcić kilka minut i poszperać w internecie w celu wynajęcia hotelu, niż marnować jeden dzień z wakacji na szukanie miejsca do spania. A jeden dzień wobec kołobrzeskiego klimatu i atrakcji to naprawdę dużo do stracenia. Jak więc miasto dorobiło się takiej popularności i jak zaczynało swoją przygodę?

Miasto Kołobrzeg jest jednym z nestorów kurortowych miast w Polsce. Jak większość miast bałtyckich, które teraz są typowymi ośrodkami turystycznymi, miasto było wcześniej ośrodkiem handlu, a nawet drobnego przemysłu, ponieważ wydobywano tutaj sól. To sprawiło, że zaczęło przyjeżdżać na krótkie okresy sporo ludzi. Historia miasta ma już prawie tysiąc lat. Przez cały okres panowania władców po XIII wieku, miasto było podzielone, a to przełożyło się na pogorszenie sytuacji gospodarczej. Kołobrzeg w pewnym momencie swojej historii był w posiadaniu Rosjan. Prawdziwą ulgę i możliwość przyniósł mu wiek XIX.

Okres XX wieku przerodził miasto w strefę wojskową oraz siedzibę wojsk. Było bardziej militarne niż turystyczne i traciło swój potencjał, jednak w tamtych czasach, a zwłaszcza w okresie II wojny światowej nikt nie zwracał na to uwagi. Kołobrzeg bardzo ucierpiał podczas wojny. Dopiero lata siedemdziesiąte pozwoliły na odbudowanie miasta i odzyskanie jego dawnego stylu, a lata dziewięćdziesiąte to lata, w których w miasteczku mieszkało najwięcej osób. Turystyczny charakter miasta nie skreśla go z miejsc ciekawych gospodarczo i potencjału do inwestowania. Sami mieszkańcy mają zarejestrowanych około kilku tysięcy działalności gospodarczych, oczywiście większość z nich związanych jest z turystyką – prowadzeniem hoteli, pensjonatów, czy restauracji.

2 Comments

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *