Historia i atrakcje Wołkowyi

Położona nad Jeziorem Solińskim, w Bieszczadach, w województwie podkarpackim Wołkowyja od lat nie słabnie pod względem popularności turystycznej. Nie brak tu przepięknych krajobrazów, niesamowitego klimatu, wielu atrakcji, a także – ciekawej historii.

Historia Wołkowyi

Zaczyna się około 1463 roku, kiedy to tereny te zostały zasiedlone przez rycerską rodzinę Balów. Od tego momentu historia pasjonuje wszystkich, którzy uwielbiają nietypowe opowieści. Wieś przechodziła z rąk polskich do węgierskich, potem znowu wróciła do polskich. Koniec tego typu zmian nastąpił, kiedy zmarła ostatnia potomkini rodu Balów. Interesujące dzieje miały miejsce również podczas II wojny światowej – warto wspomnieć o tym, jak tutejsi mieszkańcy z uporem dokładali wszelkich starań, by polskie dzieci nie były uczone wyłącznie przez ukraińskich nauczycieli, którzy zresztą niejednokrotnie nie posiadali wręcz odpowiedniego wykształcenia i kwalifikacji. W latach 60-tych XX wieku władze podjęły decyzję o spiętrzeniu wód zalewu solińskiego, co miało skutkować zalaniem pewnej części tej wsi. Pomimo oporu mieszkańców, dokonano rozbiórki zarówno kościoła, jak i tutejszej cerkwi, mimo że wody nigdy nie dosięgały tej części wsi. Około dziesięć lat później utworzono tutaj nowy kościół, którego nowoczesną architekturę możemy podziwiać bez przeszkód.

Zakwaterowanie

Ze względu na zwiększający się ruch turystyczny baza wypoczynkowa {typy noclegów meteor} jest stale rozwijana. Nie zabraknie tu domków nad jeziorem, kwater prywatnych, jak i schronisk. Noclegi w Wołkowyi to gwarancja udanego pobytu oraz niezapomnianych wrażeń.

Atrakcje Wołkowyi

Oprócz bliskości niewysokich wprawdzie, lecz niezwykle atrakcyjnych bieszczadzkich gór na pewno każdy doceni tutejsze klimaty nad samym Jeziorem Solińskim. Zostało ono wyposażone we wszelkie udogodnienia, a na jego brzegu znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego, dzięki czemu możemy przemieszczać się po całym jego obszarze. Niesamowity będzie zarówno wschód, jak i zachód słońca. Przepiękne, rozgwieżdżone niebo nocą będzie skrzyło jak nigdy wcześniej milionem, a może nawet miliardem złocistych punkcików. W każdym razie – nigdzie indziej takiego na pewno nie doświadczymy. Wołkowyja jest idealna na kontakt z przyrodą, tworzenie niezapomnianych chwil i romantyczne wypady tylko we dwoje. To coś, co sprawi, że nasz wyjazd będzie w stu procentach udany, dokładnie taki, jaki sobie wymarzymy. Zdecydowanie będziemy mogli odpocząć tutaj od codziennych stresów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *