Co warto zobaczyć w Licheniu Starym

Większości osób Licheń Stary – położony kilkanaście kilometrów od Konia – jawi się przede wszystkim jako miejsce, do którego chętnie przybywają pielgrzymi. Oczywiście to prawda, bowiem znajduje się tam sporo obiektów o dużej wadze dla każdej osoby wierzącej, jednakże do Lichenia Starego mogą wybrać się także osoby chcące spędzić czas na zwiedzaniu ciekawych miejsc czy łowiąc ryby w tamtejszym jeziorze.

Miejsca, które trzeba zobaczyć

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej – budowla została wybudowana na planie krzyża, do jej wejścia prowadzą 33 schody (ich ilość ma nawiązywać do wieku Chrystusa). Całe sanktuarium jest budowlą niezwykle imponującą nie tylko rozmiarami, ale przede wszystkim zastosowanymi rozwiązaniami architektonicznymi. Osobą, która jako pierwsza dążyła do tego, by w Licheniu powstała bazylika był ksiądz Eugeniusz Makulski. Dzięki jego staraniom znane w całej Polsce sanktuarium powstało na początku XXI wieku. Sanktuarium może jednorazowo pomieścić 30 tysięcy wiernych, na placu przed kościołem może przebywać jednocześnie blisko 250 tysięcy ludzi.

Wieża bazyliki – wysokość wieży to ponad 130 metrów, wiele osób z pewnością ucieszy fakt, że jest ona udostępniona do zwiedzania. Z samego szczytu podziwiać można przepiękną panoramę Lichenia Starego.

Dzwony Józef, Piotr i Paweł – trzy dzwony które znajdują się na terenie sanktuarium. Podobnie jak sama bazylika, tak również one są imponujących rozmiarów – najcięższy dzwon waży 11600 kg, natomiast najlżejszy blisko 3000 kg.

Golgota – jest to jedna z największych golgot na terenie całego kraju. Została usypana z kamieni. Po drodze na szczyt można zatrzymać się przy którejś spośród licznych kapliczek, na trasie usytuowane zostały także stacje drogi krzyżowej.

Jezioro Licheńskie – zbiornik wodny, którego woda jest stosunkowo ciepła, panują tam doskonałe warunki do życia dla części gatunków ryb, dlatego też jezioro jest miejscem, w którym bardzo często można spotkać wędkarzy.

Noclegi w Licheniu Starym

Jednym z miejsc, w którym można się zatrzymać podczas pobytu w Licheniu jest Dom Pielgrzyma znajdujący się w bliskim sąsiedztwie sanktuarium. Oczywiście noclegi Licheń Stary oferuje w większej ilości miejsc – turyści mogą zatrzymać się również w pensjonatach, domach wypoczynkowych czy ośrodkach wczasowych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *