Augustów czyli uzdrowisko i zabytki

Augustów to miasto, którego historia zaczęła się najprawdopodobniej jeszcze przed XIII wiekiem. Pierwotnie tamtejsze tereny zamieszkane były przez Jaćwingów (info np. tutaj wikipedia), zaś po pokonaniu ich przez zakon krzyżacki na kilka wieków się wyludniły i ponownie zostały zamieszkane po ustaleniu pokoju mełneńskiego. Według legendy miasto założył król Zygmunt August aby upamiętnić swoją pierwszą schadzkę z Barbarą Radziwiłłówną. Obecnie znamy tę miejscowość głównie ze względu na prowadzone tutaj uzdrowisko. Do Augustowa przyjeżdżają liczni kuracjusze, którzy cierpią na choroby ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, naczyń obwodowych oraz osteoporozę. Znajduje się tutaj sanatorium uzdrowiskowe wraz z parkiem zdrojowym oraz zakład przyrodoleczniczy.

Pełny status miejscowości uzdrowiskowej uzyskano w 1993 roku. Najbardziej znanym zabiegiem leczniczym są okłady borowinowe. Jest to jednak miejscowość nie tylko dla kuracjuszy, ale także świetnie przygotowana dla zwykłych turystów, którzy chcieliby po prostu zobaczyć coś nowego. Jest tutaj bogata baza noclegowa (spis np. tutaj meteor) oraz zaplecze gastronomiczne. Z łatwością znajdziemy interesujące nas noclegi. Augustów zapewni nam także rozmaite atrakcje dopasowane do naszych potrzeb. Dla tych, którzy lubią zwiedzać nie brakuje w mieście historycznie ważnych miejsc oraz zabytków wpisanych do rejestru. W pierwszej kolejności warto tutaj wymienić Kanał Augustowski, o którym na pewno każdy słyszał.

Układ urbanistyczny miejscowości pamięta jeszcze XVI wiek. Możemy podziwiać również ogromną ilość pięknych budynków pochodzących z XIX i początków XX wieku. Najstarszym budynkiem w mieście jest młyn, niestety jest on częściowo spalony i mocno zniszczony. Najstarsza, ale w pełni zachowana jest za to kamienica przy Rynku Zygmunta Augusta. W 1812 roku nocował w niej sam Napoleon Bonaparte. Kolejne miejsca to także tak zwana „Willa prezydencka” czyli Yacht Klub Polski, drewniany pensjonat w którym nocował prezydent Ignacy Mościcki. Dla tych, którzy chcieliby poznać lepiej tutejszą przyrodę na pewno ciekawym miejscem będzie słynna Puszcza Augustowska. Znajduje się ona na terenie trzech państw: Polski, Litwy i Białorusi, jednak jej największa część zajmuje obszar naszego kraju. W jej granicach znajdziemy również Wigierski Park Narodowy oraz kilka jezior w tym właśnie słynne Wigry.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *